Yamaha DXS12MKII 12 Inch Active Subwoofer
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
08
quantity
Product details
Category
For smaller venues or temporary sound reinforcement setups that require serious power with a professional edge, look no further than this compact powerhouse. The new DXS12mkII is equipped with an upgraded 1020W power amplifier producing an impressive 134dB and reaching as low as 42Hz producing clean, clear, stunning bass performance that defies its smaller size and lightweight construction.
Key Features
  • 12" powered subwoofer, Band-pass type
  • 12" cone, 2.5" voice coil
  • Dynamic:1020W / Continuous: 800W
  • Material, Finish, Color: Meranti Plywood, Durable Polyurea Coating, Black
  • INPUT: XLR-3-31 x2 , THRU: XLR3-32 x 2(Parallel with INPUT)
Technical Specifications
Speaker type
Frequency range (-10dB)
42 Hz - 150 Hz
Components
LF
12" cone, 2.5" voice coil
Output power
Maximum output level (1m; on axis)
134 dB SPL
I/O connectors
Processors
D-XSUB: BOOST,XTENDED-LF, OFF
Cooling
Natural convection
Power requirements
100V - 240V, 50Hz/60Hz
Power consumption
100W
Pole socket
35 mm (depth 80 mm) & M20 (threaded depth 25 mm)
Dimensions
W
400 mm (15.75")
H
567 mm (22.32")
D
570 mm (22.44")